تبلیغات
سدرة المنتهی - طهارت ذهن به زبان استاد صمدی آملی

سدرة المنتهی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

موضوع: استاد صمدی آملی -

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در بحث اقسام طهارت باطنی ، بعد از طهارت قوه خیال به طهارت ذهن اشاره می فرمایند : «و طهارت ذهن از افکار ردی و از استحضارات غیر واقع غیر مفید . » کار قوه خیال صورتگری اشکال و صور است و کـار ذهـن حاضر کردن چیزهایی است که در مقام تفکر انسان می گذرد . باید ذهـن را از افکار  پست و فکر کردنهای نامربوط باز داشت . زیرا ذهن دائماً مشغول كار است . حتی آن موقع كه شخص خوابیده است .ذهن آنچه را كه در بیداری فكر كرده بود برای شخص حاظر میكند .

به طور كلی منصرف كردن ذهـن از از فكرهای نامربوط  بسیار كار مشكلی است . همینكه چشم به نقطه ای افتاد ذهن به یاد بسیاری از چیزها می افتد . مثل اینكه چند نفر دور هم می نشینند و هیچ نمی دانند چه باید بگویند . فقط  می گویند بیایید كنار هم بنشینیم و گپی بزنیم . بعد كه می نشینند و شروع می كنند  در حرفها و خاطرات گوناگون و استحضار چیزهایی كه شاید مفید هم نباشد غـرق می شوند . چون ذهـن نمی تواند لحظه ای آرام بگیرد . اتفاقاً در بین خودمان هم وقتی كسی می گوید با دیدن فلانی یاد فلان چیز افتادم می گوییم :

« آقا چقدر ذهنش خراب است .» غرض اینکه نباید ذهن را به فکرهای بیهوده مشغول کرد . به عنوان مثال در روایت آمده : که مرد در هنگام نزدیکی با همسرش نباید به فکـر زن مردم باشد وگرنه در نطفه  خود تأثیر سوء می گذارد و یا اینكه فرموده اند :زن در دوران بارداری نباید فكرهای ناروا كند تمام اینها  در ذهـن فرزندان تأثیر گتذار است . وقتی فرزند بزرگ می شود به سختی می تتواند ذهتن خود را از آن پراكندگی به وجود آمده تطهیر كند . در این مورد مثالهای زیادی میتوان زد . همینطور روایات زیادی در این باب وجود دارد .مثلاً در روایت فرموده اند : كه هرگز مرد با یك زن نامحرم در یك اتاق خلوت نمانند.

حال هر كه می خواهند باشند ولو اینكه نامحرم زن برادر آدم باشد . مگر اینكه هر دو به جایی رسیده اند  فكر و خیالشان به چیزهای نامطلوب منصرف نمی شود .

به طور كلی تطهیر ذهن از مشكلترین مراحل تطهیر باطن است و رهزنی آن در مسیر خود سازی بسیار  خطرناك است .چون به هر حال انسان در اجتماعی زندگی میكند كه در آن با افراد و صحنه های مختلفی  روبرو می شود . باید ذهن را از فكرهای پست پاك كرد .نوشته شده در پنجشنبه 10 دی 1388 توسط سعید آقاپور
مقام معظم رهبری

نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin